E-POSTA BÜLTENİ

Birbirinden harika Zumamma lezzetlerinden ve günlük menülerden haberiniz olsun istiyorsanız lütfen e-posta adresinizi bırakın.

Herşey Balkabağına Dönüyor...

KAS

21

Herşey Balkabağına Dönüyor...

Sonbahar geldi mi bazı şeyler bize hem çocukluğumuzu, hem geçmişin romantizmini hatırlatır… Bana göre bunlardan bir tanesi de Balkabağı… Etrafımızda ki ağaçların turunculaşan renkleri ile uyum gösteren sevimli balkabakları ve onların taze, mis kokusu…

DEVAMINI OKU
Bin Gün

EYL

6

Bin Gün

1000 Gün… Sanırım üzerinde yazılmayı hakeden önemli bir konu… Biz Zumamma’yı açalı tam 1000 gün geçmiş.. Hatta bugün 1000 günün üzerinden bile bir dolu günün geçtiği bir gün.

DEVAMINI OKU
New York, Ekmek, Ekşi Maya

MAY

30

New York, Ekmek, Ekşi Maya

18 Nisan tarihinde yazdığım Artisan Ekmek New York Gün 1’in ardından bir başka blog yazısı yazmamışım. Oysa amacım New York’da ki ekmek okulunda her güne ait yazılar yazmak, yaptığımız ekmeklerden bahsetmek niyetindeydim.

DEVAMINI OKU
Artisan Ekmek New York Gün 1

NİS

18

Artisan Ekmek New York Gün 1

Artisan ekmek ile ilgili bir eğitim almak için New York'a geldim.  Neden New York diye soracak olursanız eğitim programlarını takip ettiğim, televizyonda izlediğim bazı programlardaki şeflerin de eğitimlerini oradan aldıklarını bildiğim okulda bu konuda bir eğitim olduğunu görünce fırsatı değerlendirmek istedim. Bugün eğitimin ilk günü... Şahane bir Sandviç Ekmeği, Baget ve Bagel yaptık. Siz de ekmek pişirmeyi seviyor musunuz? 

DEVAMINI OKU
Mayam Mayam Güzel Mayam...

ŞUB

12

Mayam Mayam Güzel Mayam...

Anneme kavanozu verip “anne gün aşırı besleyeceksin” diye emanet ettiğim canlı, ekşi, organik maya için “aman kızım, oradan çıkıp bizi yemez” değil mi diye sordu annem bana… O gün bugündür benim canlı, ekşi, güzel kokulu mayam ile defalarca çok lezzetli, mis gibi kokan, sağlıklı ekmekler pişirdim… Ekmek benim takıntım oldu, belki takıntı tam doğru bir kelime değil, tutku diyelim…

DEVAMINI OKU
Yeni Bir Yıla Girerken

OCA

1

Yeni Bir Yıla Girerken

Yılın son haftasında mevsimin ilk karı yağıyor Istanbul'da. Zumamma'yı açmamızın üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçti. Bugüne dek kendi sınırlı yeteneğimiz çerçevesinde kurguladığımız internet sitesini daha profesyonel bir hale ancak daha yeni sokabildik. Benim için çok heyecanlı. Zira Zumamma'da içeride hissettiğimiz, hissettirmeye çalıştığımız o ilgiyi ve duyguyu buradan da verebilecek miyiz acaba diye merak ediyorum.

DEVAMINI OKU