E-POSTA BÜLTENİ

Birbirinden harika Zumamma lezzetlerinden ve günlük menülerden haberiniz olsun istiyorsanız lütfen e-posta adresinizi bırakın.

Bin Gün

EYL

6

Bin Gün

1000 Gün… Sanırım üzerinde yazılmayı hakeden önemli bir konu… Biz Zumamma’yı açalı tam 1000 gün geçmiş.. Hatta bugün 1000 günün üzerinden bile bir dolu günün geçtiği bir gün. Gülmeyin, bunu mu sayıyorum diye. Elbette gün gün saymıyorum. Ta o zamanlarda bir uygulamada tarihi not etmişim, uygulama set ettiğiniz günün üzerine saymaya başlıyor. Telefonda bir temizlik yapma vakti gelmiş galiba diyerek uygulamaları silmeye başladığımda farkettim. Baktığımda 1000 günü gördüğümde zamanın nasıl bir şey olduğuna gene şaşırdım… Saydığında geçmeyen, saymadığında uçan… Mutsuzken ayağına dolanıp süründüren, geçmek bilmeyen, mutluyken havaya kaçırdığın balon gibi, hoop elinden yukarılara kaçan, tutamadığın, uçup giden… Ve bir türlü yakalayamadığın….

 


1000 Gün… Yazmaya değer bin gün. Açıldığımız ilk aylarda tüm Zumamma ekibi hem birbirine hem bu yeni işe alışmaya çalışıyordu.  Yeni tarifler deniyor, hangi tarif ne kadar sevilecek bilemiyorduk.  Ben ısrarla tüm tatlıları tek başıma yapacağım diyordum, yapıyordum da.  Erken başlayan sabahlar, geç saatlere kadar yetiştirilmeye çalışılan ertesi günün tatlıları derken, ben “Allahım ben ne yaptım” diye sorular soruyordum kendime… Öyle ya, uzun yılların kurum hayatına, beyaz yakasına hiç benzemeyen bir yeni düzen içerisinde, “dışarıdan daha romantik gözüküyordu bu iş” diyerek attığım adımı sorguluyordum.  Sonra aylar geçmeye başladı, düzenimiz oturmaya, ben kalbi ısrarımdan biraz daha mantık tarafına geçmeye başladım. “Mahallemizin” cafe’si olmaya başladıkça bize gelen misafirlerimiz dostlarımız olmaya başladı. Tanışıklıklarımız güne birlikte başlayıp, kapıyı birlikte kilitlediğimiz dostluklara dönüştü.

 
Öğrendik, yaptık, yaptıkça daha da öğrendik. Bir gün diğerinin aynısı olmadan onlarca, yüzlerce günler geçirdik. Zumamma ailesi olduk. Birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın kimisiyle kısa, kimisiyle uzun kimisiyle hala devam eden bağlar kurduk.  1000 gün’e Zumamma’nın iç ailesinde 4 bebek, 2 düğün, bir kaç söz, nişan sığdırdık. 


Pişirdiğimiz her bir yiyecekten asla eksik etmediğimiz bir malzeme var, sevgi, işte onu hep tuttuk. Azaltmadan artırarak devam ettik. Doğrularımızla gururlandık, mutlu olduk, hatalarımızdan öğrendik.  
Bugün attığım bu adım ile ilgili biraz daha “sakinleştiğim” bu günlerde geriye bakıyorum, “binlerce şükür” diyorum, ileriye bakıyorum “hadi yolumuza, işimize bakalım. Daha yapacak ne çok şey var” diyorum.  


Kararımı yaptığım işin içeriğinden, bugünü dünden, birlikte çalıştığım arkadaşlarımı ailemden, misafirlerimizi dostlarımızdan ayıramıyorum…Bir tanesi olmadan diğerinin olmayacağına inandığımdan, tümü için

TEŞEKKÜR EDİYORUM….